Buna ziua.

Tatal meu (70 ani) a suferit o operatie pe ficat: ruptura-fractura hepatica profunda in urma unei cazaturi.
La momentul respectiv (23 Decembrie 2019), la UPU i s-a facut o investigatie CT pentru a vedea starea tuturor organelor interne. In raportul medical apare scris Pancreas omogen.
O luna mai tarziu (25 Ianuarie 2020), i s-a facut o noua investigatie CT si de data aceasta in raportul medical apare: “pancreas cu formatiune neomogena de 51/62 mm (in obs ADk pancreas) cu invazie in D I, D II si D III; adenopatii multiple cu caracter suspicios si diametrul de 10mm in sector aorto-cav”.
In urma acestui CT s-a discutat cu medicul chirurg care a facut interventia la ficat si dumnealui ne-a spus ca in timpul operatiei nu a observat nimic suspect la nivelul pancreasului si nu isi explica rezultatul celui de-al doilea CT. In plus el ne-a spus ca este imposibila o evolutie atat de rapida a unui cancer pancreatic.

In momentul de fata tatal meu este in imposibilitatea de a fi transportat, fiind extrem de slabit (in ultimele luni a mancat extrem de putin, acuzand senzatii de greata si refuzand mancarea). Un nou CT cu focus pe pancreas pare a fi cea mai buna solutie pentru a stabili clar daca este sau nu ceva acolo, dar starea lui ne face sa fim reticenti la al supune acestei investigatii pentru a 3-a oara intr-un interval atat de scurt.

Ma puteti ajuta cu un sfat? Ce alte variante am avea? Este posibila o evolutie atat de rapida a cancerului pancreatic?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Corina (acum un an)

Bună ziua. Ati reușit sa repetați ct ul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: